O pivovaru Vratislavice

Historie pivovaru ve Vratislavicích

Od slavnostního otevření po návštěvu císaře pána

Sobota 24. ledna 1874 je opravdu památný den: slavnostně se otevírá pivovar ve Vratislavicích. A pivo z něj chutná! Společnost Libereckého pivovaru a sladovny ve Vratislavicích n. N. ho pro velký zájem brzy začala vyvážet až do Vídně. Výstav v prvním roce dosáhl slušných 34 680 hl a hned vedle závodu vyrostla výletní restaurace.

Po překonání krize v roce 1881 podnik pokračoval v rozmachu pod vedením místní továrnické rodiny Ginzkeyů. Polovina roční produkce putovala na vývoz a svou velikostí se pivovar dokonce zařadil na druhé místo v Čechách. Symbolickým vyvrcholením jeho vývoje v 19. století, kdy roční výstav výrazně překračoval 100 000 hl, se stala návštěva císaře Františka Josefa I. v říjnu 1891.

Rozkvět za první republiky

Pivovaru se dařilo i na poli odborném. Dokazuje to řada ocenění v čele s medailí z výstavy kuchyňského umění ve Vídni (1906). Nic na tom nezměnilo ani sloučení s vrkoslavickým pivovarem Meddinger o dva roky později. V rámci společnosti RMGB zůstal výrobně samostatný a dále pokračoval v modernizacích jako například v zavedení umělého chlazení ležáckých sklepů.

Po stagnaci v důsledku první světové války se pivovar rychle opět postavil na nohy. Období první republiky charakterizovaly časté investice (propagační stanice na výrobu kvasnic) včetně logistiky (nákladní auta) a péče o zaměstnance (obytný dům). Během těžkého období okupace tvořilo hlavní podíl produkce levné 3° pivo

Socialistický klídek a dramatické devadesátky

V roce 1948 se vratislavický podnik stal součástí Severočeských pivovarů. K významným událostem socialistické éry, kdy se roční výstav vyšplhal až na 300 000 hl ročně, patřila nová linka na plnění lahví (1968), nová velkokapacitní varna (1976), sodovkárna (1985) či nová spilka s nerezovými káděmi (1986). Ale také mohutný požár v roce 1983.

Privatizací v 90. letech vznikly státní Pivovary Vratislavice, poté zcela státem vlastněná akciovka Pivovary Vratislavice a nakonec soukromá firma (1996). Britský majitel Bass International Brewers ji spolu s dalšími sloučil do jediné společnosti Pražské pivovary, a.s. Vzhledem k rekordním ročním výstavům téměř 400 000 hl a úspěšnému exportu zapůsobila zpráva o konci vratislavického závodu už 25. května 1998 doslova jako šok.

Tradice pivovaru pokračuje pod značkou Konrad

Uzavření jeho bran ovšem mělo stejně jako v 19. století pouze dvouleté trvání. I v tom lze vidět silnou symboliku lásky k pivu, řemeslu a regionu. Zlatavý mok má prostě ve Vratislavicích nezdolnou tradici. K obnovení výroby pod novou značkou Konrad došlo 25. května 2000 a z první ochutnávky lidé odcházeli s hrdým pocitem, že pod Ještědem se zase vaří pivo.

Přes těžké začátky během rozjezdu značky Konrad se dnes pivovaru opět daří. Důkazem budiž každoročně se zvyšující výstav, sílící zájem veřejnosti, úspěšný vývoz i množství cen z degustačních soutěží.

Za vzkříšeni pivovaru vděčíme Jaroslavu Martincovi, který v čele firmy HOLS v roce 1999 koupil budovy vratislavického pivovaru a o rok později výrobu obnovil. Díky své tvrdé práci, odvaze, vynalézavosti a vizi dosáhl toho, že se pivo ve Vratislavicích vaří dodnes.

Rebranding

V roce 2023 se pivovar Konrad rozhodl změnit vizuální styl, aby oživil značku pro současný trh a přinesl lepší zážitek pro své zákazníky. Změna se týká nejen loga pivovaru, ale také všech etiket, plechovek a velké spousty dalších materiálů, a postupně vám ji zde představíme.

Přijďte k nám na návštěvu!

Adresa

Pivovarská 164
463 11 Liberec 30

Pivovarská hospoda

Úterý – Neděle: 14:00 – 22:00

Pivovarská prodejna

Pondělí – Pátek: 8:00–12:00, 13:00–17:00
Sobota: 8:00–12:00